Změna velikosti písma

21. 5. Monika

Zítra: Emil

Počasí

Úterý Oblačno až zataženo s občasným deštěm 23/14 °C
Středa Zataženo 19/15 °C
Čtvrtek Oblačno 24/14 °C
Pátek Zataženo 21/15 °C

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie

Historie

Sjezd rodáků 2002

Obec Tvorovice najdeme v jihovýchodním cípu mikroregionu. Obec leží na staré kulturní půdě, její kořeny lze spatřovat  až v 10. (snad) resp. 9. století. Nejstarší písemný záznam v zemských deskách k roku 1367 uvádí vlastnické poměry majetků zpětně k roku 1357, kdy před tímto datem vlastníkem majetku je uveden Martin z Tvorovic.

Nejstarší část obce, Staré Tvorovice, která byla ve 14.-18. století klášterním dvorem, nachází se v dolní části obce. Novější část obce, Nové Tvorovice, vznikla v 18. stol., po zrušení klášterního dvora, jako samostatná osada, která byla v 19. stol. sloučena s původní obcí v obec jednu, s názvem Tvorovice.

Ještě v nedávné minulosti (18. stol.) byly v obci čtyři velké chovné rybníky, jako pozůstatek někdejšího rybného hospodářství.

Rybniční hospodářství v minulosti doplňovala pole, louky, vinice, lesík, zpracování lnu, konopí - svědčí o tom záznamy v kronikách.

V dubnu 2002 předal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václav Klaus starostovi obce Josefu Dočkalovi dekret o udělení obecních symbolů.

Upomínkou na dávnou slávu, je vybudování jednoho rybníka, doplněného vysazovanou parkovou úpravou. Občané Tvorovic, ale nejen ti, mají možnost využívat toto místo k odpočinku a relaxaci.

Obec měla ve svém znaku plovoucí rybu a srp a podle toho byl v současnosti zpracován heraldiky nový znak a prapor obce; oba symboly byly v roce 2002 slavnostně vysvěceny.

V dubnu 2002 předal předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Václav Klaus starostovi obce Josefu Dočkalovi dekret o udělení obecních symbolů.

PAMÁTKY

KAPLE

V roce 1831 byla ve Starých Tvorovicích postavena do čtverce zděná zvonice. Po čase však stará zvonice překážela rostoucímu provozu a proto musela být zbourána. Materiál z ní byl částečně použit na vybudování nové kapličky, postavené 1883 a zasvěcené sv. Bartoloměji. Stavba, kterou prováděl zednický mistr Josef Miller z Pivína, přišla na 889 zlatých. Generální oprava kaple se konala až v roce 1967.

 

KAPLE

 

KAPLE