Změna velikosti písma

19. 3. Josef

Zítra: Světlana

Počasí

Úterý Polojasno 10/-1 °C
Středa Polojasno 15/1 °C
Čtvrtek Oblačno až zataženo s občasným deštěm 15/5 °C
Pátek Zataženo 14/6 °C

Drobečková navigace

Úvod > Obec > Historie > Osobnosti

Osobnosti

Bartoloměj NavrátilBartoloměj Navrátil

  • fyzik a matematik
  • narodil se 1. září r. 1848 v Tvorovicích
  • zemřel 12. dubna 1927 v Plumlově

Bartoloměj Navrátil pocházel z rolnické rodiny, ale na půdě zděděné po svých předcích nikdy nehospodařil. Rodiče mu umožnili vystudovat na gymnáziu v Kroměříži a poté jeho kroky vedly do Vídně a do Prahy, kde absolvoval vysokoškolská studia.

Jako učitel matematiky a fyziky působil řadu let na Matričním gymnáziu v Prostějově. Po zestátnění školy v roce 1880 se Bartoloměj Navrátil stal jejím ředitelem. Vedle své náročné profese se intenzivně věnoval také bádání především v oblasti přírodních věd. Za svůj život napsal zhruba pětadvacet vědeckých studií, současně přispíval do Ottova naučného slovníku a publikoval rovněž v řadě pedagogických časopisů.

Světové uznání mu až po letech přinesly dva odborné články, v nichž popsal podstatu elektrografie, kterou objevil a dal jí i název.

Roku 1880 stal se ředitelem zemské reálky, v kteréž hodnosti tu setrval až do svého přeložení na zasloužený odpočinek roku 1903. V čele ústavu stál po 23 let. S veškerou energií ducha, bohat vědomostmi a zkušenostmi, vždy co nejhorlivěji staral se o rozkvět ústavu, o vzorné vzdělávání a mravné vychování mládeže. Za té doby ústav ve všech směrech rok od roku utěšeně vzkvétal, co do počtu žactva vzrostl tak, že byl nejčetněji navštíveným mezi reálkami moravskými, sbírky učebných pomůcek byly bohatě rozmnožovány, ze skromných místností v Kostelecké ulici byl přestěhován do nově vystavené budovy v Palackého třídě r. 1883-4 a když ani tato budova počtem místností a úpravou nevyhovovala, r. 1894 do nýnější budovy na Masarykově náměstí. Stopy činnosti ředitele B. Navrátila zůstanou trvalými jakož i vděčná vzpomínka četného žactva.

František OlšaníkFrantišek Olšaník   (1862 - 1943)

  • telovýchovný činitel, aktivní člen sokolského hnutí
  • narodil se r. 1862 v Tvorovicích
  • zemřel 15. ledna 1943 v Tovačově

Po celý svůj život se František Olšaník věnoval tělovýchovné činnosti, byl aktivním sportovcem, cvičitelem a jedním ze zakladatelů Sokola v Kojetíně. Roku 1891odešel do Ruska a v tehdy největší slovanské zemi pomáhal při založení sokolské organizace. po politických změnách, které vyústily k založení SSSR, se Olšaník angažoval v oblasti budování tzv. sovětské fyskultury (tělovýchovy) a současně působil na Vysoké vojenské škole v Moskvě.

V r. 1924 se vrátil na Moravu a několik let žil i s manželkou u svých příbuzných v Tvorovicích. Později mu bylo umožněno působit na Štátnom gymnáziu v Prešově. Konec života strávil v Tovačově na Přerovsku.

Vladimír Zaoral Vladimír Zaoral   (1915 - 1941)

  • čs. letec v zahraničním odboji
  • narodil se 5. února 1915 v Tvorovicích
  • zemřel 19. listopadu 1941 v Dyce (ve Skotsku)

O hrdinství leteckého nadporučíka Vladimíra Zaorala se dlouho mlčelo, neboť se proslavil jako jeden z československých zahraničních pilotů v Anglii, na něž se v době komunismu mělo zapomenout. Stateční muži bojující na Západě se vojenské rehabilitace dočkali až v srpnu r. 1990, mezi nimi i Vladimír Zaoral.

Vycházíme-li ze záznamů v obecní kronice, dozvíme se, že nadporučík Zaoral zahynul při letecké havárii nedaleko železniční stanice městečka Dyce v severním Skotsku. Čs. stíhací peruť č.310 tak přišla o jednoho z nejodvážnějších bojovníků.

Rok po druhé světové válce byla na letcovu počest odhalena pamětní deska na jeho rodném domě v Tvorovicích, avšak brzy došlo k jejímu odstranění. Díky příbuzným se podařilo pamětní desku uchovat v původním stavu a v srpnu roku 2002 se připravuje její znovuodhalení.